Zajęcia merytorycznie i metodycznie dostosowane są do wieku i poziomu zainteresowań uczestników oraz pory roku i czasu. / Fot. Klub Przyrodników

Każdego kogo interesuje przyroda i jej ochrona. Do Owczar można przyjeżdżać przez cały rok. Na kilka godzin, albo na kilka dni. / Fot. Klub Przyrodników

W ramach działalności edukacyjnej powstało jedyne w Polsce Muzeum Łąki i ogródek botaniczny prezentujący rośliny różnych typów łąk. / Fot. Klub Przyrodników

Jest to idealne miejsce dla wszystkich, których interesuje przyroda i jej ochrona. / Fot. Klub Przyrodników

W ramach działalności edukacyjnej została udostępniona ścieżka przyrodnicza na murawy oraz powstało jedyne w Polsce Muzeum Łąki i ogródek botaniczny prezentujący rośliny różnych typów łąk.

Stacja Terenowa Klubu Przyrodników w Owczarach
Owczary 17
69-113 Górzyca,
tel. 95 7591220
e-mail: owczary@kp.org.pl

Stacja położona jest w północno-zachodniej części województwa lubuskiego, w powiecie słubickim, w gminie Górzyca, we wsi Owczary. Cały kompleks Stacji (budynki wraz z przylegającym obszarem muraw) rozciąga się na krawędzi doliny Odry. Dojechać tu można samochodem (Owczary leżą przy trasie Kostrzyn-Słubice), pociągiem (do Górzycy oddalonej od Owczar 2 km), albo autobusem (przystanek w samej wsi, 50 m od Stacji).

Stacja Terenowa Klubu Przyrodników powstała w celu objęcia czynną ochroną dobrze zachowanych muraw kserotermicznych w okolicy Owczar. W ramach działalności edukacyjnej została udostępniona ścieżka przyrodnicza na murawy oraz powstało jedyne w Polsce Muzeum Łąki i ogródek botaniczny prezentujący rośliny różnych typów łąk. W celu promowania turystyki przyjaznej środowisku stworzono w Stacji bazę noclegową w postaci schroniska turystycznego. Z czasem działalność ośrodka objęła także zachowanie tradycyjnych elementów krajobrazu rolniczego. Zajęto się uprawą zachowawczą starych odmian drzew owocowych i ginących chwastów polnych. Założona została szkółka i sad ze starymi odmianami drzew owocowych oraz ogródek chwastów. W oparciu o działalność Stacji prowadzone są zajęcia edukacyjne dla różnych grup wiekowych i organizowane cykliczne imprezy promocyjne: Letnie i Wiosenne Spotkania z Łąką i Spotkanie z Sadem. Stacja dysponuje wypożyczalnią sprzętu turystycznego (rowery, lornetki) i udostępnia zbiory biblioteczne o tematyce przyrodniczej.

Jest to idealne miejsce dla wszystkich, których interesuje przyroda i jej ochrona. Do Owczar można przyjeżdżać przez cały rok. Na kilka godzin, albo na kilka dni. Piękne widoki, ze wzniesień porośniętych pachnącymi roślinami zielnymi sprawią, że na pewno będzie chciało się tam wrócić. Oferta ośrodka jest skierowana zarówno dla grup zorganizowanych jak i turystów indywidualnych. Można skorzystać nie tylko z tamtejszej bazy noclegowej, ale i z oferty zajęć edukacyjnych. Zajęcia merytorycznie i metodycznie dostosowane są do wieku i poziomu zainteresowań uczestników oraz pory roku i czasu, jakim dysponuje grupa. Dla dzieci prowadzone są w formie zabaw i prelekcji. Istnieje możliwość modyfikowania tematów zajęć oraz zorganizowania zajęć terenowych w innych obiektach. Tematyka oraz szczegóły wymagają indywidualnych ustaleń.

Jako organizacja pozarządowa, Stacja chętnie korzysta z pracy wolontariuszy, dlatego zaprasza chętnych do wszelkiej pomocy: w czynnej ochronie muraw – przy wypasie owiec albo wycince zakrzewień, a przy sianokosach oraz pracach w szkółce i sadzie.

Źródło: www.kp.org.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię