W sobotę na os. Czecha w Poznaniu został zainaugurowany ogród społeczny, w którym mieszkańcy będą mogli uprawiać owoce, warzywa i zioła, a także hodować kwiaty. Dzięki zagospodarowaniu w oryginalny sposób tej miejskiej przestrzeni mieszkańcy będą mogli korzystać nie tylko z „owoców” prac ogrodniczych, ale także zacieśnić relacje sąsiedzkie.

–  Ogrody społeczne zyskują dopiero na popularności, a jest to wyjątkowa inicjatywa, która spełnia wiele funkcji ekologicznych, rekreacyjnych oraz społecznych. Mieszkańcy, angażując się w prace związane z tworzeniem, pielęgnowaniem, a także zarządzaniem wspólną przestrzenią, zaczynają się lepiej poznawać, dzięki czemu zacieśniają się relacje sąsiedzkie. Po pierwszych tygodniach pracy przy ogrodzie z mieszkańcami osiedla Czecha, już widać, z jaką pasją i zaangażowaniem podchodzą oni do tego tematu – podkreśla Marta Siatka z firmy ABRYS, która jest organizatorem przedsięwzięcia.

Projekt ogrodu jest wynikiem ogólnopolskiego konkursu pn. „Inspiracje w przestrzeni”, organizowanego już po raz szósty przez ogólnopolski miesięcznik „Zieleń Miejska”, który ma na celu nagrodzenie projektów architektonicznych kształtujących wysoką jakość przestrzeni publicznej oraz promocja projektów i podnoszenie świadomości społecznej w zakresie przestrzeni publicznej. Tegoroczna edycja konkursu dotyczyła właśnie stworzenia koncepcji Ogrodu Społecznego na terenie przy Osiedlu Czecha w Poznaniu.

Chcieliśmy by wyłoniony projekt, nie pozostał tylko „na papierze”, ale doczekał się także realizacji, co było możliwe dzięki zaangażowaniu Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” w Poznaniu, a także sponsorów, którzy dostarczyli nam niezbędne rośliny, materiały, narzędzia oraz ziemię  – zaznaczyła M. Siatka.

Autorem realizowanego projektu jest Wanda Sobieraj, autorka pracy pt. „Ogród społeczny mozaika”.Tworzony przez nas ogród będzie nawiązywał do wygranego projektu, ale nie będzie jego odzwierciedleniem. Chcemy by to mieszkańcy mieli  wpływ na jego ostateczny kształt, w tym dobór roślin i finalne zagospodarowanie terenu. W sobotę w ogrodzie pojawiły się altanki oraz skrzynki na rośliny, w których mieszkańcy mogli zasiać pietruszkę, sałatę, rzodkiewkę czy też jarmuż. Wkrótce zostaną zasadzone krzewy i drzewa owocowe, a także kwiaty, np. bratki i lawenda – dodała.

Do zobaczenia w ogrodzie!

ORGANIZATOR:

   abryszieleń-miejska-nowe-logo

PARTNER ORGANIZACYJNY:

logo_pelne_zdopiskiempop         logo full    logo_D

 

SPONSORZY:

cellfastGardenphilia_com449     vilmorin           logo byczkowscy róz 50lat  obi na strone        socha_na strone      

 

GALERIA ZDJĘĆ


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię