Dyplom dla OEE Iława. / Fot. OEE w Iławie

Podziękowanie dla OEE Iława. / Fot. OEE w Iławie

Tablica dydaktyczna. / Fot. OEE w Iławie

Trzy gniazda do selektywnej zbiórki odpadów ustawione w Iławie. / Fot. OEE w Iławie

Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Iławie ma na celu podnoszenie wiedzy i świadomości ekologicznej mieszkańców powiatu iławskiego. Zadanie to jest priorytetem w walce z degradacją środowiska naturalnego. W związku z tym, jednym z celów jest identyfikacja stref obszarów szczególnie zagrożonych antropopresją (antropopresja to ogół działań człowieka mających wpływ na środowisko przyrodnicze).

Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Iławie
Ul. Niepodległości 13
14-200 Iława
woj. warmińsko-mazurskie
tel.: + 48 89 648 58 00
fax: + 48 89 648 82 48
e- mail: osrodek@ekologia.ilawa.pl, ekologia.ilawa@wp.pl 

Strony www:
www.ekologia.ilawa.pl
 www.lot.ilawa.pl

Ośrodek powołano w ramach programu Interreg III A. Jest on współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Podobne centrum edukacji powstało na Litwie w Kłajpedzie.

Koncepcja merytoryczno – dydaktyczna ośrodka zakłada dostosowanie i prowadzenie działalności, zarówno na potrzeby szkół na terenie powiatu iławskiego, jak również dla społeczności lokalnej. Tematyka jest konsultowana z dyrektorami placówek, nauczycielami, a także koordynatorami innych ośrodków edukacji ekologicznej. Ofertę skierowano do uczniów i nauczycieli.

Wykwalifikowana kadra zapewnia wysoką jakość zajęć, szkoleń i sprawne funkcjonowanie całego Ośrodka. Podjęto współpracę nie tylko z nauczycielami i studentami, ale również z samorządami lokalnymi. Stworzone zostały dwa serwisy internetowe: www.ekologia.ilawa.pl oraz www.segregujodpady.pl. Zawierają one treści związane z edukacją ekologiczną, ochroną środowiska, turystyką, a także informacje o aktualnych wydarzeniach i projektach.

Ośrodek utrzymuje kontakt z lokalną prasą i innymi portalami ekologicznymi. Dodatkową reklamą ma być seria publikacji na temat jego działania. Podjęto także współpracę z ośrodkiem w Jerzwałdzie, utworzonym przy Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego.

Warto zapoznać się z e-lekcjami, ekobiblioteką oraz zagadnieniami z zakresu recyklingu i selektywnej zbiórki odpadów.

Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Iławie realizuje również własne projekty i programy. Ciekawe akcje poruszają aktualne problemy: „Stare leki do apteki”, „Azbest, jak się go pozbyć?”, czy „Selektywna zbiórka zużytych baterii w powiecie”. Organizuje także konkursy dla szkół z powiatu iławskiego m.in. „Czas na puszkobranie”.

Turystów przyciąga malownicze położenie ponad 700-letniego miasta Iławy. W jej okolicy znajduje się Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego, który posiada status „Zielonych Płuc Polski” oraz „Natura 2000”. Przez miasto przepływa rzeka Iławka. Uroku dodają piękne lasy i jeziora. Na spragnionych historii czekają ciekawe zabytki. Wolny czas można zagospodarować pływając po najdłuższym jeziorze w Polsce – Jeziorze Jeziorak, jachtem, kajakiem, spacerując, jeżdżąc rowerem, czy wybierając się na przejażdżki  konne.

Region ten ma dobrze rozbudowaną bazę turystyczną. Organizowane są cykliczne imprezy kulturalne i sportowe, w tym światowy festiwal OLD JAZZ MEETINNG – Złota Tarka oraz liczne Regaty Żeglarskie. Bogatą ofertę prezentują prężnie działające gospodarstwa agroturystyczne. Każdy znajdzie coś dla siebie w tym pięknym zakątku. 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię