Fot. MWiK Koszalin

Zamiast wyburzyć dawną nadszarpniętą zębem czasu filtrownię, poddano wiekowy budynek gruntownemu remontowi. Dziś mieści się tam ekspozycja przypominająca, że historia wodociągów w Koszalinie sięga blisko 300 lat wstecz, a pierwsze rury doprowadzające wodę ze źródeł na Górze Chełmskiej budowano z drewnianych bali. Najstarszy eksponat pochodzi z pierwszej poł. XVIII w.

Muzeum Wody. Centrum Edukacji Ekologicznej Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Koszalinie
ul. Wojska Polskiego 14 
75-711 Koszalin

Wizyty można umawiać od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 14:00
Wstęp bezpłatny. 
Kontakt pod nr tel. 94 342 62 60 w. 28

Kontakt z CEE – Monika Nieckarz, specjalista ds. organizacyjnych i promocji edukacji ekologicznej
tel. 94 342 29 38 w. 79
monika.nieckarz@mwik.koszalin.pl.

 Centrum Edukacji Ekologicznej MWiK istnieje od 5 lat. Jeden z obiektów – Muzeum Wody stworzono, poddając ponad stuletni budynek gruntownemu remontowi. Dziś mieści się tam ekspozycja przypominająca, że historia wodociągów w Koszalinie sięga blisko 300 lat wstecz, a pierwsze rury doprowadzające wodę ze źródeł na Górze Chełmskiej budowano z drewnianych bali. Najstarszy eksponat pochodzi z pierwszej poł. XVIII w.
Wodociągowe Muzeum Wody to miejsce, gdzie zebrano pamiątki dokumentujące jak blisko 300 lat temu zbudowano w mieście drewniany system wodociągowy, jak rodziła się wodnokanalizacyjna firma w powojennym odzyskanym Koszalinie. W dawnej ponad stuletniej stacji filtrów można obejrzeć mapy, kopie dokumentów, zdjęcia i urządzenia, które niegdyś wykorzystywane na co dzień w pracy, dziś znalazły honorowe miejsce na muzealnej ekspozycji. Muzeum uczestniczy w Nocu Muzeów.

Koszalińskie Muzeum Wody zdobyło EKOLAURY 2011. Muzeum Wody koszalińskich wodociągów, pierwszy tego typu branżowy obiekt w Polsce, nagrodzony niedawno został główną nagrodą Ekolaury 2011 w konkursie Polskiej Izby Ekologii. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Koszalin nagrodę otrzymały w kategorii edukacja ekologiczna.

Źródło: www.mwik.koszalin.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię