Stewartia rostrata – dość rzadki gatunek o niedużych, białych kwiatach z różowymi rumieńcami. / Fot. Arboretum SGGW

Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Rogowie to jedno z największych arboretów w Polsce. Jest jednostką organizacyjną Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie, w skład którego wchodzi także Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, Nadleśnictwo Rogów oraz Szkółkarski Ośrodek Szkoleniowy.

Arboretum w Rogowie
Leśny Zakład Doświadczalny SGGW
Arboretum
95-063 Rogów
arbor@wp.pl

Arboretum zlokalizowane jest 30 km na wschód od Łodzi, położone jest na skraju lasu i ma charakter parku leśnego. Rośnie tam wiele pięknych i unikatowych okazów drzew i krzewów.  Znajdują się tu jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji roślin drzewiastych znajdujących się w Europie Środkowo-Wschodniej w liczbie ponad 3000 gatunków i odmian.

W Arboretum prowadzona jest już ponad 50 lat działalność edukacyjna. Dotyczy ona nie tylko programowych zajęć dydaktycznych ze studentami różnych uczelni, ale szeroko pojętej edukacji i popularyzacji wiedzy botanicznej.

Frekwencja odwiedzających Arboretum w pierwszych latach powojennych utrzymywała się w granicach 5 – 8 tysięcy osób i 100 wycieczek rocznie. W ostatnich latach zaczęła gwałtownie wzrastać, sięgając obecnie około 50 000 osób, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu społeczeństwa przyrodą i potrzebą bezpośredniego kontaktu z naturą.

Rośliny w Arboretum opisane są przy pomocy etykiet z nazwami roślin i tablic informacyjnych szerzej opisujących co ciekawsze rośliny i obiekty. Do dyspozycji zwiedzających są również foldery i przeróżne informatory. Dodatkowo pracownicy ogrodu z chęcią udzielą zainteresowanym porad i informacji dotyczących oznaczania roślin, ich wymagań siedliskowych, sposobów rozmnażania i pielęgnacji a także ochrony drzew i krzewów.

Źródło: www.arboretum.sggw.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię